Według ekspertów zima może sprzyjać rozwojowi COVID-19. Okazuje się, że im chłodniej i bardziej wilgotno, tym SARS-CoV-2 jest bardziej żywotny (aktywny) i łatwiej się rozprzestrzenia. O tej porze roku większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, co również sprzyja transmisji patogenu.

Większość zakażeń wynika z przebywania z osobą zainfekowaną w jednym pomieszczeniu, a nie na otwartej przestrzeni. Dlatego jedna z głównych zasad, która może uchronić nas przed zakażeniem jest
wietrzenie pomieszczeń - więcej informacji na stronie https://kartabezpieczenstwacovid19.pl/maseczki-...

Musimy pamiętać:
- Dobre wentylowanie pomieszczeń powinno być, obok noszenia maseczek ochronnych, dystansu i higieny rąk, jednym z głównych narzędzi chroniących przed zakażeniem. Przypomina o tym m.in. polskie Ministerstwo Zdrowia

- Eksperci w Wielkiej Brytanii zalecają, by w ciągu dnia często otwierać okna na 10-15 minut. Ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 może spaść o ponad
70 proc.

CIEKAWOSTKA:
Prof. Suresh Dhaniyala z Clarkson University przeprowadził kilka tygodni temu ciekawy eksperyment.  Naukowiec śledził ruch aerozoli, w tym "kropelek" o rozmiarach mogących przenosić wirusy. Eksperyment przeprowadzono w sali o wymiarach 9 metrów na niecałe 8 metrów. Pomieszczenie posiadało spełniający normy system wentylacji.
Dzięki jego badaniom wiemy, w jakich miejscach pomieszczenia istnieje największe ryzyko zakażenia COVID-19 i jaki związek ma z tym wentylacja.

Uwolnione cząsteczki dotarły na drugi koniec sali w ciągu 10 - 15 minut. Ze względu na aktywną wentylację, stężenie aerozolu na końcu sali było 10 razy mniejsze niż tam, gdzie go rozpylono. Zdaniem naukowca, może to sugerować, że "przy odpowiedniej wentylacji najwyższe ryzyko zachorowania na COVID-19 może być ograniczone do niewielkiej liczby osób w pobliżu zakażonego mówcy".
Badanie pokazało też, że nie wszystkie miejsca w pomieszczeniu niosą ze sobą jednakowe ryzyko zakażenia.
Jak ustalił Suresh Dhaniyala, w "rogach" sali wymiana powietrza będzie prawdopodobnie mniejsza, co oznacza, że potencjalnie groźne cząsteczki mogą pozostawać tam przez dłuższy czas.



Dlatego przypominamy o 3 podstawowych zasadach które uchronią nas przed zakażeniem koronawirusem: DYSTANS, DEZYNFEKCJA ORAZ WIETRZENIE POMIESZCZEŃ.